Akademi

ISO 14046 SU AYAK İZİ GENEL BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ

24 Ağustos 2022

ISO 14046 SU AYAK İZİ GENEL BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ ONLİNE

İlk kez 2002 yılında ortaya atılan Su Ayak İzi kavramı, doğrudan tüketilen sudan ziyade kullandığımız ürünlerin üretiminden son kullanıcıya gelene kadar tüketilmiş olan tüm tatlı su miktarını (buharlaşma dahil) kapsamaktadır. Kaynaklara yönelik artan talebin ve giderek azalan su miktarının ışığında, su kullanımı ve yönetimi her şirket için düşünülmesi gereken bir kilit konudur. Su yönetimine yerel, bölgesel ve küresel düzeylerde gerek vardır ve bu da tutarlı bir değerlendirme yöntemi gerektirir. ISO 14046 bu tutarlılığı sağlayacak ve su ayak izi sonuçlarına inanılırlık kazandıracak yeni su ayak izi standardıdır. Su ayak izi hesaplama eğitimi de bu konuyu detaylı ele almaktadır.

ISO 14046, su ayak izlerini değerlendirmek ve raporlamak konusundaki ilkeleri, gereklilikleri ve kılavuzları tanımlayan uluslararası bir standarttır.  ISO 14046 su ayak izi eğitimine katılan kişiler, ürünlerin, süreçlerin ve kurumların su ayak izinin yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) yaklaşımına göre nasıl hesaplanacağı hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Kurumsal sürdürülebilirlik politikalarının vazgeçilmez bir parçası olan su ayak izi hesabı ve yönetimi hakkında teorik ve pratik bilgiler edinmek ve bu bilgileri kuruluşlarında uygulamak isteyen kişiler ISO 14046 su ayak izi eğitimine katılmalıdır.

Eğitim Programı

Eğitim İçeriği

  • Standarda Giriş
  • Su Ayak İzi Temel Prensipler
  • Metedolojik Çerçeve
  • Raporlama Şartları
  • Kritik Gözden Geçirmeler
  • Örnek alıştırmalar

EĞİTİMCİ

Niran Armutçu

Niran Armutçu

İstanbul Teknik Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Otomotiv sektöründe 15 yıl çalıştıktan sonra Enerji sektöründe uzun yıllar çalışmıştır. 30 yılı aşkın süredir, Kalite sistemleri,  süreç iyileştirme çalışmaları, enerji verimlilik projeleri, organizasyonların geliştirilmesi ve yapılandırılması, performans sistemlerinin kurulması (kurumsal performans), eğitim ve gelişim programları gibi farklı süreçleri yönetmiştir.  ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001, ISO 27001, TS 16949 Standartları başta olmak üzere çeşitli standartlarda Eğitmen, Baş Denetçi ve Sera Gazı Baş Doğrulayıcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Enerji Yöneticisidir. Türkiye'nin önde gelen firmalarına Kurumsal Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik Kapsamında bir çok eğitim vermiştir.

Kalite Yöneticileri, Çevre Mühendisleri, Denetçiler, Yönetim Sistemleri Uzmanları

• Yönetim Sistemleri

  • Eğitim Tarihi: 24 Ağustos 2022
  • 10:00 - 16:00
  • Niran Armutçu

550 TL + KDV

E-BÜLTEN