Akademi

YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZİ (LCA) EĞİTİMİ

YAŞAM DÖNGÜSÜ ANALİZİ (LCA) EĞİTİMİ ONLİNE

Yaşam Döngüsü Analizi ISO 14040/44 standartlarına göre bir ürünün, hizmetin veya bir prosesin hammaddelerinin elde edilmesinden başlayarak, işleme, üretim, kullanım, yaşam sonu ve bertarafına kadar tüm yaşam döngüsü boyunca çevresel etkilerinin hesaplandığı, ölçülebildiği, raporlanabildiği, kaynak verimliliği ve atık oluşum miktarı dâhil bilgiler veren bir değerlendirme yöntemidir.

Yaşam döngüsü etki değerlendirmesi (LCIA), çevreden gelen tüm ilgili girdileri (örn. Cevher ve ham petrol, su, arazi kullanımı) ve ayrıca hava, su ve toprağa emisyonları (örn. Karbondioksit ve nitrojen oksitler) kapsar. Uluslararası Standardizasyon Örgütü, ISO 14040 ve 14044’e göre bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi yapmak için yönergeler ve gereksinimler sağlar.

LCA çalışmaları son 30 yıldan bugüne giderek önem kazanmış ve bugün dünyada içtiğimiz sudan evlerimizde kullanılan inşaat malzemeleri ve teknoloji ürünlerine kadar oldukça geniş bir yelpazede yürütülen çalışmalardır. Ürün bazında ve üretim hattı bazında analiz yapılan LCA çalışmaları üretici firmalar ve servis sağlayıcı-tedarikçiler tarafından daha büyük kapsama alınarak ürün ve servislerin geniş sınırlarda tüm etkileri içine alacak biçimde hesaplanması beklentilerini doğurmuştur.

Online ortamda canlı olarak gerçekleştireceğimiz eğitimimizde Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi ve Analizinin nasıl yapılması gerektiğini uygulama örnekleri ile birlikte katılımcılarımıza aktaracağız ve katılımcılarımızın konuyla ilgili sorularını cevaplandıracağız.

Eğitim Programı

Eğitim İçeriği

•    Yaşam Döngüsü Nedir
•    Şirketlere Sağladığı Faydalar
•    Hayat Boyu Değerlendirmenin (HBD) Genel Açıklaması 
•    HBD’nin İlkeleri 
•    HBD’nin Safhaları 
•    HBD’nin Temel Özellikleri
•    Hayat Boyu Envanter Analizi (HBE)
•    Rapor Hazırlama
•    Gözden Geçirme
•    Sektörel Örnekler
•    Veri Formlarına Örnekler

********************************************************************************************

Bu programa katılanlara Lebib Yalkın tarafından hazırlanmış sertifika verilecektir.

Eğitim katılımcıları eğitim tekrarını 1 hafta süre ile izleme hakkına sahip olacaktır.

Lebib Yalkın Abonelerine %10 indirim uygulanacaktır.
Eğitim KDV oranı %20’dir.

EĞİTİMCİ

Niran Armutçu

Niran Armutçu

İstanbul Teknik Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Otomotiv sektöründe 15 yıl çalıştıktan sonra Enerji sektöründe uzun yıllar çalışmıştır. 30 yılı aşkın süredir, Kalite sistemleri,  süreç iyileştirme çalışmaları, enerji verimlilik projeleri, organizasyonların geliştirilmesi ve yapılandırılması, performans sistemlerinin kurulması (kurumsal performans), eğitim ve gelişim programları gibi farklı süreçleri yönetmiştir.  ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001, ISO 27001, TS 16949 Standartları başta olmak üzere çeşitli standartlarda Eğitmen, Baş Denetçi ve Sera Gazı Baş Doğrulayıcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Enerji Yöneticisidir. Türkiye'nin önde gelen firmalarına Kurumsal Karbon Ayak İzi ve Sürdürülebilirlik Kapsamında bir çok eğitim vermiştir.

Yönetim Sistemleri ve Kalite Uzmanları, Çevre Mühendisleri

  • Niran Armutçu

Yandaki Formu Doldurarak Eğitimimize Ön Kayıt Yaptırabilirsiniz…

Yandaki formu doldurduğunuzda, eğitim talebiniz tarafımıza ulaşacak ve ilgili eğitim için ön kaydınız oluşturulacaktır. Sonrasında Müşteri Temsilcilerimiz sizinle iletişime geçerek eğitim tarihi ve ücret konusunda sizi bilgilendirecektir.

E-Bültenimizi İnceleyin

x