Akademi

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI BAĞLAMINDA ULUSLARARASI AMBARGORLARIN GETİRDİĞİ TİCARİ RİSKLER VE FIRSATLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ZİRVESİ – ONLİNE

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI BAĞLAMINDA ULUSLARARASI AMBARGORLARIN GETİRDİĞİ TİCARİ RİSKLER VE FIRSATLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ZİRVESİ – ONLİNE ONLİNE

24 Şubat tarihinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı bütün dünyadaki siyasi, ekonomik ve ticari dengeleri yerinden oynatmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa kıtası içerisinde egemen bir ülkenin diğer bir egemen ülkeye savaş açması hadisesi yaşanmamıştır. Bu nedenle bu savaş Avrupa’da ve bütün dünyada hem güvenlik anlamında hem de ticari anlamda bazı reformları beraberinde getirecektir.

Savaşın başlamasıyla birlikte bir çok ülke Rusya’ya çok ciddi ekonomik yaptırım kararı almıştır. Bu yaptırımlar Rusya ile doğrudan ve dolaylı ticareti olan bir çok firmayı etkilemektedir. Ülkemizde şu anda Rusya’ya karşı doğrudan ticareti engelleyici bir yaptırım kararı alınmamıştır. Ancak Avrupa ülkeleri ve Amerika tarafından çok ciddi bir şekilde uygulanan yaptırımlar, özellikle bankacılık ve ödeme sistemlerindeki kısıtlamalar ülkemizi de etkilemektedir.

Bunun yanı sıra AB ülkeleri ve Amerika’nın Rusya’ya karşı uyguladığı ciddi ticaret yasakları ülkemize bu ülkeler ile Rusya arasında bir köprü olma fırsatı da doğurmuştur. Rusya ile ticari ilişkilerini sınırlandıran ülkelerin yeni kaynak arayışına girmeleri de ülkemizdeki firmalar açısından bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Düzenleyecek olduğumuz online zirvemizde Prof.Dr. Mehmet Melemen Rusya’ya karşı uygulanan ambargoların ülkemizdeki firmalar açısından oluşturduğu ticari ve ekonomik riskleri ve çözüm önerilerini değerlendirirken aynı zamanda yeni ticari fırsatlardan nasıl yararlanılabileceği üzerine konuşacağız. Öte yandan Doç.Dr. Ebru Şensöz Malkoç ise konuyu Uluslararası Hukuk  ve Tahkim yönüyle inceleyerek. Savaş ve ambargolar nedeniyle yerine getirilemeyen sözleşme şartları üzerine konuşacaktır. 

Eğitim Programı

Eğitim İçeriği

Zirve Programı:

10:00-10:50 – Ambargoların uluslararası ticarete etkileri, oluşabilecek riskler ve fırsatlar – Prof.Dr.Mehmet Melemen

 

11:00-11:50 – Mola

 

11:00-11:50 – SWIFT kısıtlamalarının uluslararası ticarete etkisi ve alternatif ödeme yöntemleri –Prof.Dr.Mehmet Melemen

 

12:00-12:50  Öğle Arası

 

13:00-14:30 – Uluslararası ticaret hukuku ve tahkim boyutuyla konunun değerlendirilmesi – Doç.Dr. Ebru Şensöz Malkoç

 

14:45-15:30 – Soru-Cevap Bölümü

 

 

Bu programa katılanlara Lebib Yalkın tarafından hazırlanmış sertifika verilecektir.
Lebib Yalkın Abonelerine %10 indirim uygulanacaktır.

 

Eğitim KDV oranı %18’dir.

EĞİTİMCİ

Prof.Dr. Mehmet Melemen

Prof.Dr.

Prof.Dr. Mehmet Melemen 1993 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra özel sektörde dış ticaret bölümlerinde çalışmaya başlamıştır. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlamış, 1996 yılında aynı üniversitenin İktisat Politikası Ana Bilim Dalında Doktora’ya başlamış, 2000 yılı Ekim ayında ise ‘Sektörel Dış Ticaret Şirketleri’ üzerine yazdığı doktora teziyle Doktor ünvanı almıştır. 2002 Ekim ayında ise 1994 yılından itibaren Araştırma Görevlisi olarak çalıştığı Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda Yardımcı Doçent olarak ataması yapılmış, Aralık 2007’de Uluslararası İktisat ve Gelişme İktisadı Ana Bilim Dalı’nda Doçent ünvanı almıştır. Ağustos 2013’de ise dış ticaret bölümüne profesör olarak ataması yapılmıştır.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Bölümü’ndeki dış ticaret derslerinin yanında, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Ana Bilim Dalları’nın tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarında Uygulamalı Uluslararası Ticaret İşlemleri,  Uluslararası Kültürel İlişkiler ve Ticaret Kültürü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Ticaret ve AB Hukuku ve Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dallarının Yüksek Lisans ve doktora programlarında Uluslararası Ticaret İşlemleri, Dış Ticaret Mevzuatı ve Uygulamaları, Müzakere Teknikleri ve Kültürlerarası İletişim, Devlet Destekleri ve Dünya Ticaret Örgütü dersleri vermektedir.

Doç.Dr. Ebru Şensöz Malkoç

Doç.Dr.

Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç, 2001 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2004 yılından bu yana İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalında öğretim üyesi ve Uluslararası Ticaret ve AB Hukuku Anabilim Dalı başkanı olarak görev yapmaktadır. 2005 yılında Galatasaray Üniversitesi Özel Hukuk Yüksek Lisans Programını “Milletlerarası Tahkim Kanunu’nda Hakem Kararlarına Karşı Başvuru Yolları: Hakem Kararlarının İptali” konulu tezi ile tamamladı. İsviçre’de Lozan, Bern ve Zürih üniversitelerinde yürüttüğü doktora çalışmalarının ardından, 2012 yılında Galatasaray Üniversitesi’nde Özel Hukuk Doktorasını, 2021 yılında doçentliğini almaya hak kazandı.

Doç Dr. Ebru ŞENSÖZ MALKOÇ; uluslararası ticaret, uluslararası tahkim, arabuluculuk, yabancı yatırım hukuku alanı başta olmak üzere, uluslararası ticaret ve milletlerarası özel hukukun muhtelif alanlarında pek çok akademik çalışma yapmış ve uygulamada da aktif olarak yer almıştır. İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin Tahkim Divanı üyesidir.

İthalat-İhracat Birimi Yöneticileri, Yönetim Kurulu Üyeleri, İş Geliştirme Birimi Yöneticileri, Dış Ticaret ve Gümrük Danışmanları, Avukatlar, Hukuk Müşavirleri

• Hukuk • Dış Ticaret

  • Prof.Dr. Mehmet Melemen
  • Doç.Dr. Ebru Şensöz Malkoç

Yandaki Formu Doldurarak Eğitimimize Ön Kayıt Yaptırabilirsiniz…

Yandaki formu doldurduğunuzda, eğitim talebiniz tarafımıza ulaşacak ve ilgili eğitim için ön kaydınız oluşturulacaktır. Sonrasında Müşteri Temsilcilerimiz sizinle iletişime geçerek eğitim tarihi ve ücret konusunda sizi bilgilendirecektir.

Eğitimlerimizden Haberdar Olun